O PROJEKCIE:
Projekt "Twórcy Torunia - 40 lecie twórczości Marka Czarneckiego" ma za zadanie zaprezentowanie działań twórczych artysty od roku 1981. Przez lata zbiory były przez samego artystę bezpiecznie przechowywane, lecz nie zostały nigdy w pełni zinwentaryzowane ani zdigitalizowane. Zgromadzone przez lata archiwum fotograficzne to ponad 150 000 zdjęć analogowych wykonanych na filmach różnych formatów od 24x36 mm, poprzez 6x4,5, 6x6, 6x7, 6x9, 6x12 cm, panoram fotograficznych 6x9 aż po 6x70 cm oraz fotografii studyjnej 4x5 cala. Do archiwum analogowego należy dodać ponad 200 000 tysięcy fotografii cyfrowych, które wykonywane w technice negatywu cyfrowego wymagają olbrzymiej pracy i zasobów dyskowych. 

Duża część prac jest poświęcona Toruniowi i wydarzeniom, które miały miejsce w latach minionych oraz ludziom go zamieszkującym. Jako fotoreporter w latach 80-tych ub. wieku współpracował Polską Agencją Interpress oraz Tygodnikiem Regionalnym "Kujawy" dla których zrealizował dziesiątki reportaży i esejów fotograficznych. Cały czas Artysta eksperymentował z autorską, osobistą fotografią i był bacznym obserwatorem otaczającego świata. Sceptyczny ogląd rzeczywistości zaowocował dwoma srebrnymi medalami w latach 2004 i 2005 zdobytymi na Międzynarodowym Konkursie Żartu i Satyry SATYRYKON. Kolejne lata owocowały wystawami i udziałem w konkursach w Polsce i za granicą, co zaowocowało ponad 200 nagrodami, medalami i wyróżnieniami na czterech kontynentach świata. Artysta jest również ośmiokrotnym zdobywcą tzw. brytyjskiej statuetki Oskara.   

W ramach projektu "Twórcy Torunia - 40 lecie twórczości Marka Czarneckiego" Fundacja w 2020 roku zdigitalizowała i upowszechniła część kolekcji fotografii artysty z lat 1981-1990. W ramach projektu zostało zdigitalizowanych 700 obiektów, negatywów czarno-białych (cykle fotograficzne lub samodzielne dzieła  poświęcone ludziom i architekturze Torunia). Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.


O ARTYŚCIE:
Marek Czarnecki - artysta fotografik, doktor sztuki filmowej w dziedzinie fotografii. Znajduje się w czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramistów na świecie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym ośmiokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody - brytyjskiej statuetki OSKARA przyznawanej przez BIPP i MPA w Wielkiej Brytanii, nagrody będącej wizytówką wszystkiego, co najlepsze we współczesnej fotografii profesjonalnej. Artysta został uhonorowany przez Prezydenta Miasta Torunia Medalem Thorunium za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki dla miasta Torunia oraz Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za wysokie dokonania w kulturze.

Tworzy limitowane kolekcje swoich prac, opatrzone Certyfikatem Digigraphie, który jest świadectwem i gwarancją najwyższych standardów w cyfrowej reprodukcji prac artystycznych, spełniającym oczekiwania muzeów, galerii i odbiorców limitowanych edycji. Fotografie artysty znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Rosji, Rumuni, Niemczech, Francji i Emiratach Arabskich. Archiwum fotograficzne artysty to około 200.000 zdjęć, w tym ponad 8.000 panoram cylindrycznych, sferycznych oraz panoram macro i gigapixelowych z różnych zakątków Polski, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. 

Artysta prowadzi seminaria autorskie w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim z zakresu fotografii artystycznej, panoramicznej i reklamowej. Jest autorem wielu projektów artystycznych i komercyjnych, wśród nich znajdują się: „Miasta Kujaw i Pomorza w panoramach pionowych z drona”, „Nasz Niebezpieczny Świat”, „Kształt wody”, „Przestrzenie Kujawsko - Pomorskie 3D", „Nasz Bezpieczny Świat”, „Żaglowce świata”, „Moskiewskie City”, "Wojna Mediów”, „Największe elektrownie Rosji”, „2000 lat przed – 2000 lat po”, „Zagubiony Świat”. 

STRONA AUTORSKA ARTYSTY